ZÁZNAM. Dramatická záchrana horolezcov v Tatrách

Zdroj: TV JOJ

30.08.2012 11:03 | Dvaja slovenskí horolezci strávili noc v takzvanej Veľkej Gerlachovskej strážnici pod Gerlachovským štítom. Zaseklo sa im lano a tak museli prenocovať v stene v nadmorskej výške vyše dve tisíc metrov.

Zaseklo sa im lano

V noci bolo vysoko v horách len tesne nad nulou. Ráno im pomohli záchranári. "Zaseklo sa im lano," potvrdil záchranár HZS Vysoké Tatry Zdeno Fedor. Horolezci boli skúsení a riadne vybavení, a tak nemali problém prenocovať priamo v stene.

"Ukryli sa do takej jaskynky, ktorú si tam našli a prečkali noc," doplnil Fedor. No bez jedného z lán horolezci pokračovať nemohli a tak požiadali o pomoc. V podvese vrtuľníka ich záchranári zviezli dole.

Predtým šlo záchranárom o život

Záchranári aj preto považujú akciu za tú ľahšiu a jednoduchšiu. Pred niekoľkými dňami v oblasti Gerlachovského štítu zažili tú najťažšiu v tomto roku. Akcia trvala 17 hodín. Dvaja poľskí horolezci spadli a dolámaní uviazli v žľabe, ktorý nie je zostupovou cestou z Gerlachu.

Zachraňovalo ich vyše 30 záchranárov. Dostali sa niekoľkokrát do priameho ohrozenia života. Keď sa dostali v noci pod úroveň hmly, pilot leteckej záchranky vzlietol z letiska a nasadil na oči špaciálne okuliare s nočným videním. Postupne dostal všetkých do bezpečia.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Eva Murcková

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ, Zuzana Pojedincová

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt