Zatiahnuté
11°
Bratislava
Marcel
20.4.2024
Ak sa ocitne nebožtík v cudzom hrobe, na príčine je nedostatočná kontrola
Zdielať na

Ak sa ocitne nebožtík v cudzom hrobe, na príčine je nedostatočná kontrola

BRATISLAVA / Za zámenou mŕtvych po smrti môže zlyhanie ľudského faktora a nedostatočné kontrolné mechanizmy v niektorých pohrebných službách. Úlohou pracovníkov, je zosnulých označiť, nie vždy sa ale tak deje.

Reportáž nie je vhodná pre maloletých a mladistvých. 

Posledný prípad z konca januára sa stal na východe Slovenska. V ten istý deň zomreli dvaja muži s rovnakým menom a v podobnom veku. V pohrebnej službe ich zamenili.

"Keď ho k nám doviezli, automaticky sme zistili, že to nie je on. Smrť človeka zmení, ale nie až tak," povedala dcéra zosnulého. "Veľmi nás to mrzí, veľmi sa ospravedlňujeme," uviedol majiteľ pohrebníctva Milan Botka.

Identický prípad sa stal aj v Lučenci. Zámenu starších žien oznámila pohrebná služba príbuzným až po pohrebe. "Pochovali sme cudzieho človeka," uviedla vnučka nebohej Lucia.

Zámena mŕtvych po smrti je fatálnou chybou. "Ich úlohou je označiť zosnulého, aby bol identifikovateľný, aby sa nestali tie zámeny," uviedol šéf Asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislav Stríž.

Zámenu mŕtvych môže spôsobiť napríklad nedostatočné označenie zosnulého akýmsi lístkom, ktorý položí pohrebák na hruď zosnulému. Lístok sa pri preprave stratí alebo zamení. Na identifikáciu rozhodne nestačí napísať iba krstné meno a vek.

Rakvy a zosnulí sa v minulosti, ako aj v súčasnosti označujú sprievodným listom, v budúcnosti by ich mohol nahradiť jednoduchý moderný QR kód. "Je tam meno zosnulého, kde sa pochováva, kam pôjde, kde je pohreb," uviedol Ladislav Stríž.

"Dali by sa použiť už na patológii, kde by sa dali priamo zosnulému na nohu," dodal Stríž.

Problém môže nastať pri obliekaní zosnulého. Štítok sa môže stratiť. Dôležité je, aby bol vždy súčasne so štítkom alebo kódom označený aj spodok rakvy, v ktorom zosnulý až do pohrebu leží a nie veká. "S dolnou časťou rakvy sa nehýbe, ale horná časť rakvy sa odokryje," tvrdí šéf Asociácie pohrebných a kremačných služieb.

Nemocnice v Bratislave označujú identifikačné údaje fixkou priamo na nohu zosnulého - uvedú celé meno, rodné číslo aj dátum úmrtia. Komplikácie nastanú, keď telo berie pohrebná služba z bytu priamo na pochovanie, vtedy je označenie na iba na jej zamestnancoch.

Asociácia tiež pripravuje návrhy na zmenu zákona o pohrebníctve tak, aby zamestnanci a pohrebné služby boli kvalifikovanejšie a profesionálnejšie. "V priebehu troch mesiacov si otvoria pohrebnú službu, správu cintorínov a myslia si, že vedia všetko. Ale týmto ľuďom chýba prax," dodal Stríž.

Pozrite si priloženú reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy