Ospravedlňujeme sa návštevníkom našich stránok za obmedzenú prevádzku spôsobenú technickými problémami. Na ich odstránení intezívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Podivná adopcia. Angličania vymývajú mozgy, tvrdí právnik

Zdroj: TV JOJ

19.08.2012 19:20 | Britskí sociálni úradníci stupňujú nátlak na rodinu Čonkovcov. Ich deti im síce dovolili navštíviť, ale nemohli ich objať, prísne zakázané boli slzy, objímanie, vysvetľovanie situácie či vlievanie nádeje. Čo je však zvláštne, jeden z ich synov si prestal spomínať na slovenských kamarátov. Anglický právnik hovorí o vymývaní mozgov. Čonkovci sa navyše stali bezdomovcami...

Vymývajú im mozgy?

Rodina Čonkovcov padla na nové dno. Svojich päť odobratých detí mohli konečne vidieť druhýkrát. No pod prísnym dohľadom a za prísnych podmienok. "Mišo plakal, ťahal ma za vlasy, že nikam nepôjde, že chce byť s nami," hovorí zronená matka Veronika. Tá si však všimla ďalšiu vec. Keď Miškovi odovzdala pozdrav od dobrého kamaráta zo školy, vôbec si naňho nespomínal.

Podľa anglického právnika, ktorý takýmto rodinám pomáha, je to častý postup sociálky. Ide vraj o vymývanie mozgov a prípravu na život v novej rodine. "Často deťom zoberú počítače, mobily, aby nemohli kontaktovať svojich blízkych. Nesmú písať listy, rozprávať sa o skutočnej rodine. Do hlavy im vkladajú, že ich minulý život majú zabudnúť," tvrdí Ian Josephs.

Stretnutie ako z nočnej mory

Stretnutie prebiehalo pritom na neutrálnej pôde. Uzamknutá budova, osobná prehliadka, odobratie mobilov. Okrem rodiny boli v miestnosti 4 sociálni pracovníci a 2 policajti. Pri odchode rodičov zamkli a deti odviedli, odísť mohli až 15 minút po nich. "Keď sme si niečo šepkali, hneď načúvali...Najradšej by som ich ukradla a utiekla preč."

Z Čonkovcov bezdomovci v Londýne

Čonkovci sa navyše stali bezdomovcami. Sľubované náhradné ubytovanie nedostanú a aby nespôsobili problémy svojim kamarátom, odišli do Londýna.

Už v pondelok čaká rodinu ďalšie súdne pojednávanie. Bude sa hodnotiť, ako sa chovajú pri stretnutí s deťmi. Už teraz ale majú hrôzu z toho, čo na nich sociálni pracovníci vytiahnu. To však, po čom túžia najviac, je stretnúť sa so zvyškom rodiny na Slovensku kompletne aj s odobratými deťmi. Súrodenci zo Slovenska navyše svojho nového súrodenca, ktorý sa narodil v Anglicku, ešte ani nevideli.

Syn ďalšej rodiny už nevie slovensky

Navyše nás kontaktovali ďalšie tri rodiny, ktoré spolu prišli o 12 detí. Jedna z nich prišla o syna pred štyrmi rokmi. "Chlapec si rád vymýšľal. Nezistili, že bol týraný, no aj tak nám ho zobrali. Zobrali a hotovo. Doteraz je tam," tvrdí otec. Ďalšie štyri deti však tejto rodine nechali.

Nuž a po 4 rokoch odlúčenia majú rodičia povolené vidieť syna len jednu hodinu mesačne. "Keď máme návštevu, tak hodinu musíme mať interpretku, lebo chlapec už nevie slovensky, vie len po anglicky." Akékoľvek porušenie pravidiel končí vysokým trestom.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Andrea Hanúsková

Zdroj: noviny.sk

Zdroj: TV JOJ

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt