Breivik pred súdom! Rozplakal sa pri vlastnom videu

Zdroj: TV JOJ

16.04.2012 19:15 | V Nórsku sa začal ostro sledovaný proces s masovým vrahom Andersom Breivikom. Muž, zodpovedný za smrť 77 ľudí, odštartoval proces fašistickým pozdravom. Potom oznámil, že dnešný súd neuznáva. Rozplakal sa len pri vlastnom protiislamskom videu.

Chcel zachrániť Európu

Nórsky masový vrah Anders Behring Breivik na súde ronil slzy, keď prokurátori premietali jeho film, v ktorom vysvetľuje svoju antiislamskú ideológiu. Podľa právnika Geira Lippestada súviseli slzy s jeho obavami z prebiehajúcej "vojny" v Európe.

Lippestad novinárom povedal, že Breivik očividne plakal v súvislosti so svojimi pocitmi, že jeho útoky z 22. júla boli "kruté, ale potrebné, aby zachránil Európu pred prebiehajúcou vojnou. To boli pocity, ktoré mal", vysvetlil.

Breivik sa rozplakal

Tridsaťtriročný pravicový extrémista ukázal počas prvého dňa procesu len málo emócií, a to dokonca aj vtedy, keď prokuratúra detailne opisovala zabitie každej z jeho 77 obetí.

Keď však ukazovala 12-minútový film, skrátenú verziu jeho 1 500-stranového manifestu, ktorú zverejnil na internete krátko pred útokmi, jeho oči nakrátko zvlhli a utieral si slzy. "Je to ok, je to v poriadku. Je to proste len, že je to emocionálny film," povedal údajne podľa stanice TV2 Nyhetskanalen.

Na začiatok fašistický pozdrav

Breivik sa v pondelok ráno pred súdom v Osle priznal k činom, z ktorých je obvinený, no trestnoprávnu zodpovednosť a vinu za usmrtenie desiatok ľudí odmieta. Breivik vstúpil do zaplnenej súdnej siene krátko pred deviatou hodinou s úsmevom na perách.

Po zložení pút sa dotkol hrude a dvihol pravú ruku so zaťatou päsťou, čo sám označil za krajne pravicový pozdrav Rádu templárskych rytierov. Následne sudcom oznámil, že neuznáva ich autoritu, keďže ich mandát pochádza od politických strán podporujúcich multikulturalizmus.

Autor: Eva Murcková , Silvia Šimová

Zdroj: noviny.sk/SITA/reuters

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt