Prohibícia v Česku nekončí, z regálov zmizlo 20 miliónov fliaš

Zdroj: TV JOJ

17.09.2012 19:00 | V Českej republike vyhlásili v piatok večer úplný zákaz predaja liehovín s obsahom etanolu vyšším ako 20 percent. A toto opatrenie bude platiť aj naďalej, vyhlásil po zasadnutí krízového štábu český minister zdravotníctva Leoš Heger. Prvé prípady otravy metanolom pritom máme už aj u nás.

Skúmajú, či za tým nie sú Poliaci

Krízový štáb, ktorý sa v stredu stretol, rozhodol, že prohibíciu nezrušia a nebude mať ani miernejší charakter. Český minister zdravotníctva Leoš Heger nevedel povedať ani to, dokedy bude prohibícia trvať. Zatiaľ bolo z predaja stiahnutých 20 miliónov fliaš, dodal.

Na otravu metylalkoholom zomrelo v Čechách už 19 ľudí. Metylalkohol by pritom mohol pochádzať z Poľska, konkrétne z nemrznúcej zmesi do ostrekovačov. Ako jednu z vyšetrovacích verzií to uvádzajú Lidové noviny.  Poľská polícia to však rezolútne odmieta. Polícia stíha na slobode už 23 ľudí a obvinených pribúda.

Jedného z väčších dodávateľov liehu, 42-ročného Rudolfa S. z Ostravy, poslal Okresný súd v Zlíne do väzby. Policajti sa k tejto "väčšej rybe", ktorá údajne obchodovala s niekoľkými tisíckami litrov liehu, dostali po výsluchoch iných obvinených.

Stav pacientov nie je vážny

V prešovskej nemocnici naďalej ostáva všetkých osem ľudí, u ktorých bolo podozrenie z možnej otravy metylalkoholom zo slivovice privezenej z Českej republiky. Krv odobrali desiatim ľuďom, ktorí sa zúčastnili v piatok na spoločnej oslave, osem ľudí hospitalizovali, u štyroch z nich laboratórne výsledky potvrdili zvýšenú hladinu nebezpečného metanolu. Dnes ráno im zobrali nové vzorky a čaká sa na výsledky kontrolných vyšetrení.

Riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove Radoslav Čuha dnes média informoval, že všetci prijatí pacienti ostanú na pozorovanie v nemocnici najmenej do utorka, či už budú opakované testy pozitívne alebo negatívne. Postihnutí odmietli kontakt s médiami.

Pacientov prijali s klasickými príznakmi po požití alkoholu, nesťažovali sa na žiadne zdravotné problémy. Na vyšetrenie prišli na výzvu polície, ktorá dostala od svojich českých kolegov avízo, že na Slovensko bol privezený cez internetový obchod alkohol, ktorý môže byť nebezpečný „Metylalkohol v krvi je vo všeobecnosti vážna vec. Pacientov prepustíme vtedy, keď bude hladina metylalkoholu z krvi eliminovaná,“ uviedol Čuha. Postihnutých ešte dnes čaká kontrolné vyšetrenia u očného lekára.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Eva Murcková , Peter Dzurilla , Mária Pavlíková

Zdroj: noviny.sk/SITA/lidovky.cz

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt