Od Romana (18) vymáhajú za internetové pirátstvo 100 000 eur

Zdroj: TV JOJ

15.07.2012 09:31 | Pred pár dňami sme vás informovali o mladom mužovi z okresu Žiar nad Hronom, ktorého polícia obvinila z porušovania autorského práva. Prípad mladíka vyvolal množstvo negatívnych ohlasov.

Roman vraj filmy nesťahoval

"Obvinený porušil právo na vyhotovenie rozmnoženiny diela a právo na verejný prenos diela," informovala hovorkyňa policajného zboru Mária Faltániová. "Je diskutabilné, či v tomto prípade došlo k porušeniu autorského zákona," hovorí advokátka Ivana Švarcová.

Roman sa bráni, že žiadne filmy nesťahoval, nanapaľoval ani nepredával, ani len netušil, že by mohol porušiť autorský zákon. "Ja som si vedomý, že som nič neporušil... Ja som len na diskusných fórach zverejňoval odkazy druhých ľudí," hovorí obvinený Roman. Distribučné spoločnosti zastúpené protipirátskou úniou teraz budú od Romana žiadať preplatenie škody a to závratných takmer 100 000 eur.

Dokazujú sa veľmi ťažko

"Škoda bola vyčíslená podľa počtu stiahnutí jednotlivých filmových titulov," tvrdí Martina Varjassyová z Českej protipirátskej únie. Podľa právničky je však vyčíslenie sumy len odhadom poškodených distribučných spoločností. "Takúto škodu je možné vyčísliť jedine dokazovaním, a to ustanovením znalca," dodala Švarcová.

Polícia v banskobystrickom kraji riešila v minulom roku 11 a v tomto roku 6 prípadov porušenia autorského zákona. Väčšinou však išlo o hudobnú produkciu na rôznych podujatiach. Takzvané internetové pirátstvo je zatiaľ výnimkou. "Takéto prípady sú veľmi ojedinelé, lebo sa veľmi ťažko dokazujú," hovorí Švarcová.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Iveta Minarovičová

Zdroj: noviny.sk/ Katarína Juríčková

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt