Ospravedlňujeme sa návštevníkom našich stránok za obmedzenú prevádzku spôsobenú technickými problémami. Na ich odstránení intenzívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Česko zakázalo vývoz tvrdého alkoholu

Zdroj: TV JOJ

21.09.2012 19:00 | Český minister zdravotníctva Leoš Heger vyhlásil vo štvrtok okamžitý zákaz vývozu liehovín s obsahom alkoholu vyšším ako 20 percent na všetky svetové trhy. Heger o tom informoval po skončení mimoriadneho zasadnutia vlády premiéra Petra Nečasa.

Predbehli tak Európsku úniu

Jeho kabinet tak chcel predísť situácii, kedy by export tvrdého alkoholu pre metanolovú aféru v Českej republike zakázala priamo Európska únia. Pre českých výrobcov alkoholu je jedným z najväčších zahraničných trhov Slovensko, to už ale predtým dovoz alkoholu z Česka zakázalo.

České ministerstvo zdravotníctva ešte pred necelým týždňom rozhodlo o zákaze predaja tvrdého alkoholu na území celej krajiny. Na otravu metanolom zomrelo v krajine už viac ako 20 ľudí, ďalších 35 je hospitalizovaných.

Rodné listy pre liehoviny

Tvrdý alkohol sa začne v Česku opäť predávať pravdepodobne koncom budúceho týždňa. Fľaše s ním budú mať nové kolky, ktoré už schválil minister financií. Novinkou majú byť takzvané "rodné listy" liehovín, ktoré umožnia vystopovať pôvod použitého etanolu.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Eva Murcková , David Mimra

Zdroj: noviny.sk/SITA

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt