Podivné adopcie. Angličania dostanú za slovenské deti 500 eur

Zdroj: TV JOJ

18.08.2012 19:30 | Deti na "predaj"? Tak takto sa zatiaľ vyvíja prípad rodiny Čonkovcov vo Veľkej Británii, ktorá na povrch vynáša deň za dňom šokujúce informácie. Nejde totiž o jedinú slovenskú rodinu, ktorú britské úrady pripravili rýchlo a nekompromisne o deti. Britov navyše ani prítomnosť našich kamier neteší, neodpovedajú ani na oprávnené otázky. Reportér Martin Krpač sa navyše rozprával s mužom, ktorý nám dal za pravdu a hovorí o najväčšom zneužívaní systému krajiny od čias 2. sv. vojny. Svedkovia zase popísali, ako to celé funguje...

Vymývanie mozgov?!

Nátlak na rodinu Čonkovcov zo strany britských sociálnych úradníkov sa stupňuje. Deti síce vidieť mohli, no objatie, slzy, plač, vysvetľovanie situácie či nádej už neprichádzali do úvahy. "Miško plakal, ťahal ma za vlasy, že nikam nepôjde, že chce byť s nami..." Z Čonkovcov sa navyše stali bezdomovci. V pondelok ich čaká ďalšie súdne jednanie.

Jedno z ich detí si dokonca nepamätalo meno kamaráta zo školy. Nie tak pre nič za nič. Právnik upozorňuje, že bežnou praktikou je "vymývanie mozgu". Údajne deťom vkladajú do hlavy, že predchádzajúci život musia zabudnúť.

500 eur týždenne na jedno dieťa!

"Keby som sa to dozvedel skôr, ako porodila, dal by som im peniaze, aby okamžite utiekli z krajiny. To radím vždy. Teraz bude už boj o ich návrat veľmi ťažký." Takto rozpráva anglický právnik z francúzskeho Monaka Ian Josephs o prípade rodiny Čonkovcov. Pomáha totiž takto ohrozeným rodinám. A tvrdí, že Briti systém od jeho zmeny poriadne zneužívajú. Prečo by sa inak Anglicko na vlastné náklady staralo o deti pani Čonkovej?

"Je to obrovský biznis. Štát platí v priemere 30 tisíc eur za hodinu na pomoc takýmto deťom. To uživí sudcu, obhajcu, lekára, znalcov, psychológov aj sociálku. Kto zavolá na linku bezpečia, dostane peniaze a to je ako lavína. Rodiny, u ktorých tie deti ostanú, majú týždenne 500 eur na každé dieťa. 5 detí pani Čonkovej tak prinesie opatrovníkom za mesiac 10 tisíc eur. To je veľa peňazí," hovorí Josephs.

Začala to smrť bábätka

Anglicko toto opatrenie prijalo pred piatimi rokmi, kedy 17-mesačný Peter zomrel na následky 50 zranení a týranie vlastných rodičov! Sociálka totiž nič nezistila ani pri 60 návštevách. To vraj muselo skončiť. No nastal opačný extrém.

Ohromné dotácie spôsobili, že počet detí odobraných rodičom sa zvýšil až 5-násobne! Teraz rekordne 10 000 rodín bolo za posledný rok rozdelených. Často však nie preto, že by boli deti týrané alebo hladné. Stačí banálny dôvod.

Slovenke vzali dieťa kvôli chrípke

Hovoriť o tom môžu ďalšie dve Slovenky, ktoré sa nám ozvali. "Jedol slovenské jedlo, nie english breakfast. Zle. Dal si do úst kefku - hneď napodobňoval rodičov a fajčenie. Nesmel cez deň spať, pretože tak sa to tu nerobí. 6 rokov najhorších v živote. Nespíme, máme stres, nervy, bojíme sa, že náhodou spadne v parku a spraví si modrinu." "My sme išli na kontrolu s chrípkou. Povedali mi, že umiera, že mu zlyhali obličky. Za týždeň už bol v inej rodine."

E-shopy s deťmi?!

O prípade zo Slovenska sa už dozvedeli anglické médiá. Reportérka jednej z najväčších britských televízií Channel 4 Jackie Long sa na nútené adopcie špecializuje. "Zistíme, ktorí sudcovia a ktorý sociálny úrad sa týmto prípadom zaoberali. Ale z toho, čo vieme, to vyzerá na typický scenár predaja detí," komentovala Long.

Tento obchod je však už tak rozšírený, že má na internete aj svoje aukcie a e-shopy! Miesto televízora si tu však kúpite niečo iné. Osud dieťaťa, ktorého matka sa ho vôbec nechcela vzdať...

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Dárius Haraksin

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ, Martin Krpač, Ján Baček

Zdroj: TV JOJ

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt