Polojasno
Bratislava
Jela
19.4.2024
Nemci húfne opúšťajú cirkev. Čaká to aj Slovensko?
Zdielať na

Nemci húfne opúšťajú cirkev. Čaká to aj Slovensko?

BRATISLAVA / Slovensko je vnímané ako silne kresťanská krajina, čo potvrdzujú aj štatistiky. Donedávna to platilo aj o Nemecku. Tam sa však mení trend a Nemci hromadne vystupujú z cirkví. Môže za to cirkevná daň.

O cirkevnej dani vedia aj Slováci, ktorí sa presťahovali do rakúskeho pohraničia. Prihlásili sa na miestnom úrade a oficiálne uviedli príslušnosť k cirkvi.

"V kostole tu nikdy nebol, tak sme sa s nimi začali naťahovať a riešime to dodnes," hovorí Gabriela Maciková, ktorá má skúsenosť s cirkevnou daňou.

Nemci odchádzajú z cirkvi

V Nemecku ide o ešte väčšie peniaze. Podľa portálu idnes.cz tam platia cirkevnú daň vo výške deväť percent. Ak to prepočítame na ročný slovenský plat a zarobíme 8 400 eur, cirkvi by sme odviedli 756 eur.

Deväť percent považujú za veľa aj Nemci a cirkev začali hromadne opúšťať. "Aj na ich pomery je to veľa a vystupujú len z tohto jediného dôvodu," myslí si Gabriela.

Na Slovensku takisto platíme každý rok, ale oveľa menej a nepriamo. "Pre rímskokatolíckeho veriaceho je to šesť eur na jedného obyvateľa, ktoré dostávame z rozpočtu štátu," uviedol Jozef Kováčik z Konferencie biskupov Slovenska.

Cirkevná daň na Slovensku

Ministerstvo kultúry v súčasnosti hľadá nový systém financovania, v hre sú tri modely. Ponechanie súčasného modelu, zavedenie príspevkov v závislosti od počtu veriacich alebo daňové asignácie.

"O cirkevnej dani neuvažujeme," tvrdí hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.  Definitívny záver ešte ale neodznel. Podľa hovorcu bude o novom systéme financovania cirkvi rozhodovať budúca vláda. "Je potrebné aby sa prijal model, ktorý bude spravodlivý a dlhodobo udržateľný," myslí si Kováčik.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy