Zatiahnuté
Bratislava
Marcel
20.4.2024
Maďarsko chce zdaniť internet, ľudia sa búria
Zdielať na

Maďarsko chce zdaniť internet, ľudia sa búria

Zdroj: ISIFA

BUDAPEŠŤ / Maďarská vláda plánuje zaviesť novú daň za prenos dát cez internet. Vyplýva to z návrhu daňového zákona pre rok 2015, ktorý parlamentu predložila v utorok večer. Nová daň by mohla negatívne ovplyvniť poskytovateľov internetu a telekomunikačné firmy v krajine.

Návrh daňového zákona konštatuje, že poskytovatelia internetu budú platiť 150 forintov (0,49 eur) za každý gigabajt prenesených dát. Maďarské ministerstvo hospodárstva uviedlo, že z internetovej dane očakáva ročné príjmy v sume 20 miliárd forintov (65,3 milióna eur).

"Spôsob komunikácie sa zmenil a je potrebné zmeniť aj príslušné dane," cituje portál idnes.cz ministra financiá Mihalu Vargu.

V Maďarsku sa v roku 2013 cez internet preniesli dáta prevyšujúce jednu miliardu GB, čo by znamenalo, že príjmy z dane by boli približne 175 miliárd forintov (575,5 eur). Vyplýva to z údajov konzultačnej spoločnosti eNet, ktoré zverejnil portál portfolio.hu.

Horná hranica pre platenie

Prenos dát sa pritom zvýšil, poznamenala spoločnosť eNet, čiže daň by mohla pre poskytovateľov internetu znamenať finančné bremeno v sume vyše 200 miliárd forintov (653,2 eur).

Nízky vládny odhad príjmov z tejto dane by mohol naznačovať, že pre jednotlivých poskytovateľov internetu sa zavedie horná hranica pre platenie dane za prenos dát.

Vláda Viktora Orbána v uplynulých rokoch zaviedla špeciálne dane pre banky, obchodné reťazce a telekomunikačné a energetické firmy s cieľom udržať pod kontrolou deficit štátneho rozpočtu.

Protest pred ministerstvom

Maďarská verejnosť sa už začala zjednocovať proti plánom vlády zaviesť novú daň za prenos dát cez internet. Ku skupine na Facebooku, ktorá sa postavila proti navrhovanej legislatíve, sa už pripojilo vyše sto tisíc ľudí. Iniciátori chcú v nedeľu zorganizovať protestnú akciu pred ministerstvom hospodárstva v Budapešti, na ktorú sa už prihlásili tisíce ľudí.

"Vo vyspelejších krajinách patrí prístup na internet k súčasti ľudských práv. Len diktatúry chcú finančne kontrolovať internet," reagoval Balázs Némes, ktorý založil spomínanú protestnú stránku na Facebooku.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy